Śląskie Trendy

Bielsko-Biała – dlaczego warto tu zamieszkać?

Bielsko-Biała to jedna z najszybciej rozwijających się aglomeracji w południowej Polsce i największe miasto Podbeskidzia. Działa tu Bielski Okręg Przemysłowy – prężny ośrodek gospodarczy, w którym od kilkudziesięciu lat rozwijał się przemysł samochodowy, elektromaszynowy, spożywczy i włókienniczy w związku z czym budownictwo mieszkalne było ściśle związane z potrzebami pracowników fabryk, wokół których powstawały osiedla, które obecnie pełnią funkcję dzielnic. Ze względów praktycznych było to budownictwo wielorodzinne, jednak od kilku lat obserwuje się zjawisko przenoszenia się mieszkańców i przyjezdnych na obrzeża miasta, gdzie jest znacznie więcej domów jednorodzinnych.


Rynek mieszkaniowy w Bielsku Białej

Statystyki potwierdzają, że Bielsko-Biała jest miastem przyjaznym mieszkańcom, głównie ze względu na bogaty i różnorodny rynek pracy gwarantujący konkurencyjne warunki zatrudnienia oraz sprawnie funkcjonujący transport drogowy i kolejowy, którym można dostać się nie tylko do najważniejszych miast Polski, ale i sąsiednich Czech i Słowacji. Nowe inwestycje deweloperskie powstają na terenie całego miasta, a ceny nieruchomości na rynku pierwotnym nie są zbyt wygórowane. Według najnowszych statystyk średnia cena za metr kwadratowy własnego mieszkania to koszt ok. 5300 złotych, jednak całkowity koszt może się różnić w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia i innych udogodnień. Warto rozglądać się za mieszkaniem bezczynszowym, który ograniczy późniejsze koszty utrzymania nieruchomości, bez względu na to, czy kupujemy ją dla siebie czy z myślą o wynajmie. W Bielsku-Białej nie brakuje nie tylko pracowników czy studentów, ale i turystów, którzy zatrzymują się tutaj w trakcie wycieczek do pobliskiego Beskidu Śląskiego. Z tego powodu na popularności nie tracą także mieszkania na rynku wtórnym.

Nowe domy w Bielsku-Białej

Obecnie na terenie Bielska-Białej powstaje kilka jednorodzinnych osiedli deweloperskich, w których ceny oscylują wokół 3500-6000 tysięcy za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji, standardu i usług dodatkowych takich, jak garaż na dwa samochody, brama na pilota, ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja itp. Kupując nowy dom w Bielsku-Białej warto szczególną uwagę poświęcić na funkcjonalny układ pomieszczeń, bo domy na wynajem cieszą się wśród turystów dużą popularnością. Stopu zwrotu z inwestycji nie jest tak duża jak w większości miast wojewódzkich, ale wciąż jest korzystna i oscyluje wokół ok. 5%.

Bielsko-Biała: miasto z przyszłością

W Bielsku-Białej rozwijają się nie tylko tradycyjne i typowe dla regionu gałęzie gospodarki. Od kilku lat zauważalny jest rozrost sektora usług i IT, a także samozatrudnienia. Stopa bezrobocia jest o wiele niższa niż w województwie śląskim (4,7%) oraz generalnie w Polsce (6,1%) i wynosi 2,4%. Biorąc pod uwagę to, że coraz więcej firm otwiera swoje filie, a turyści coraz częściej odwiedzają położone nieopodal Beskidy, ekonomiczna przyszłość mieszkańców tego miasta rysuje się w optymistycznych barwach, co cieszy także miejscowych inwestorów.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl