Śląskie Trendy

Bezpośrednio w Galerii Szyb Wilson

Do 29 maja w Galerii Szyb Wilson w Katowicach oglądać można wystawę Michaliny Wawrzyczek-Klasik, Artura Masternaka i Michała Klasika zatytułowaną „Bezpośrednio”.
„Musimy się nauczyć więcej widzieć słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.”
Susan Sontag
wystawa intermedialna 05.04-29.05.2014
wernisaż 04.04.2014 godz. 18:00
autorzy: Michalina Wawrzyczek-Klasik, Artur Masternak, Michał Klasik
Słowa Susan Sontag o otaczającej nas rzeczywistości są aktualne jak nigdy wcześniej. Przyzwyczailiśmy się do nadmiaru obrazów. Nachalność i prymitywizm przekazu stały się nieodzowną częścią współczesnego świata. Trudno od tego uciec.
Przekonanie o tym, że odbiorcy trzeba wszystko jak najprościej i dobitniej przekazać, wyjaśnić, wkradło się również do sztuki. Oswajamy się z tą łatwością odbioru coraz bardziej, przestając kształtować swoją wrażliwość, ufać swoim zmysłom. Kiedy wszystko zostaje nazwane, znika prawdziwa, indywidualna więź, spłyca się przekaz.
Dlatego w kontekście naszej wystawy bezpośredni odbiór obrazu nie oznacza szybko i pobieżnie.
Nasze prace są w większości abstrakcyjne, oddziałują bezpośrednio na odbiorcę swoją formą. Odwołują się do jego wrażliwości, wyobraźni, umiejętności wykorzystania różnorodnych obrazowych powiązań i skojarzeń. Skojarzeń funkcjonujących w dużej mierze poza obszarem słowa. Dają odbiorcy całkiem inną wartość, wynikającą z obcowania z nimi.
Umiejętność nawiązania tego typu kontaktu być może nie jest łatwa, trzeba ją w sobie pielęgnować, ale wymaga jedynie otwartości, a nie teoretycznego przygotowania.
Dla nas takie traktowanie sztuki jest jedyną możliwą drogą.
Intymne, pełne harmonii i wewnętrznych rytmów prace Artura Masternaka, proste, intensywne w oddziaływaniu obiekty Michała Klasika czy moje wielkoformatowe prace, oddziałujące całą powierzchnią „zapisu” tworzą uzupełniającą się, wielogłosową opowieść.
Bezpośrednio nie znaczy łatwiej. Znaczy „bez pośrednictwa”, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.
Wystawa ta otwiera cykl ekspozycji o tym samym tytule, które mamy zamiar realizować systematycznie w kolejnych latach. Uzupełnia ją wystawa w Galerii ZPAP w Katowicach przy ul. Dworcowej 13.
                                                                                                     Michalina Wawrzyczek-Klasik

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl