Śląskie Trendy

Anna Gadt Quartet feat. RGG TRIO – konkurs z biletami na koncert

8 października o godz. 19:00 w Centrum Kultury Jazovia (Gliwice, ul. Rynek 10), niezwykle energetyczny koncert dadzą Anna Gadt z zespołem oraz RGG Trio. Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenia na to wydarzenie.

cAnna Gadt to klasycznie wykształcona charyzmatyczna kompozytorka, improwizatorka i wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę. Od wielu lat na scenie wspiera ją trio RGG: pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk. Jako kompozytorka i autorka tekstów, poza dźwiękami i słowem, poszukuje środków wyrazu przede wszystkim w barwie, ciszy i przestrzeni. Wyraża siebie poprzez szeroko pojętą muzykę improwizowaną, w której spontaniczność i wolność wypowiedzi są celami nadrzędnymi. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy.

W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Na mojej drodze” (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła jej nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

W 2010 roku pojawiła się jej druga płyta ‐ “Still I Rise”, całej muzyce patronowała postać amerykańskiej poetki Mayi Angelou, której wokalistka dedykowała tytułowy utwór Still I Rise.

Trzeci album „Breathing” ukazał się w roku 2013 nakładem wytwórni Universal Music. Album zawiera 10 autorskich kompozycji oraz interpretację wiersza Mirona Białoszewskiego – „Liryka śpiącego”. Płyta wyznacza nowy trend w drodze artystycznej Anny Gadt, pełen słowiańskich i skandynawskich odniesień.

Na rok 2016 planowane są dwie premiery, albumu „Renaissance”, inspirowanego polską muzyką renesansu, który wokalistka nagrała w trio, z oryginalnym akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem, oraz kolejny autorski album z triem RGG. Ponadto Anna Gadt jest blisko związana z festiwalem Voicingers oraz z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną ‐ Jazz City Choir.

Wokalistka oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Koncepcją sięga do muzyki improwizowanej, gdzie nie ma podziału na zespół akompaniujący i lidera, całość podkreśla bogactwo różnic wszystkich muzyków i walor wzajemnego uzupełniania się. Celem staje się poszukiwanie wspólnej myśli, spontanicznego tworzenia tu i teraz. Wszystko to jest możliwe, dzięki znakomitemu zespołowi współtworzonemu przez trio RGG.

Jako kompozytorka i improwizatorka ciszę traktuje nie tylko jako formę pauzy, lecz przede wszystkim jako kluczowy moment pracy intelektualnej. Głębia jej głosu i technika pozwalają na poszukiwania brzmień, których celem najważniejszym jest ekspresja wykonawcza i przekaz emocjonalny.

Anna Gadt miała przyjemność rozpoczynać swoim koncertem występ Suzanne Vega, śpiewała w prestiżowych salach koncertowych kraju (m.in.: Teatr Wielki, Studio im. Agnieszki Osieckiej, Sala Kongresowa), koncertowała w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie oraz w Montenegro.

www.annagadt.pl

RGG Trio:

Łukasz Ojdana – pianista i kompozytor. Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Od roku 2013 członek RGG Trio, jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Nominowany w dwóch kategoriach (Jazzowy Album Roku) i (Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku) do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2015.
Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – kontrabasista, kompozytor, edukator, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Reprezentant polskiej mysli kompozytorskiej w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – perkusista i edukator, absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gradziuk to esteta perkusyjnych brzmień i rytmów, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju, zawsze w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Cechują go wysokie umiejętności w dziedzinie techniki perkusyjnej, elastyczność i wirtuozeria, a także ciągłe poszukiwanie niekonwencjonalnych brzmień i barw. Jeden z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

www.rggtrio.com

Anna Gadt Quartet

Anna Gadt ­ śpiew, kompozycje

RGG Trio:

Łukasz Ojdana ­ fortepian

Maciej Garbowski ­ kontrabas

Krzysztof Gradziuk ­ perkusja

Aby wziąć udział w losowaniu podwójnych zaproszeń należy do 5 października na adres konkursy@slaskietrendy.pl przesłać nazwy płyt wydanych przez Annę Gadt. Nie zapomnijcie podpisać e-maile.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl