Śląskie Trendy

26. Gliwickie Spotkania Teatralne

10 maja ruszają 26. Gliwickie Spotkania Teatralne.

Goście, goście… W maju, jak co roku, do Gliwic przyjadą teatry z całego kraju, a jeden także z bliskiej zagranicy. Po raz dwudziesty szósty na scenach Gliwickiego Teatru Muzycznego – przy Nowym Świecie i w Ruinach Teatru Victoria – zobaczymy najciekawsze spektakle, które miały swoje premiery w ostatnim sezonie.

W tym roku sporo autorów rosyjskich: dość powiedzieć, że 26. Gliwickie Spotkania Teatralne rozpocznie przedstawienie „Idiota” warszawskiego Teatru Soho na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, a zakończy „Mistrz i Małgorzata”, inscenizacja genialnej prozy Michaiła Bułhakowa w wykonaniu słowackiego Teatro Tatro. By zachować równowagę – przynajmniej w teatrze, skoro w świecie dokoła tak o nią trudno ostatnimi czasy – zaproponujemy dwa tytuły amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa: „Szklaną menażerię” oraz „Tramwaj zwany pożądaniem”. Mimo iż napisane zostały kilkadziesiąt lat temu, problemy w nich poruszane: rozpad więzi, samotność, rodzinne dramaty ukryte w czterech ścianach, nie straciły na aktualności. Podobnie świeżo brzmi dziś monodram Krystyny Jandy „Biała bluzka”, choć od napisania tego tekstu przez Agnieszkę Osiecką minęły już niemal trzy dekady.

Spory ciężar i emocjonalny ładunek tych tytułów z całą pewnością złagodzą aktorzy Teatru Montownia w swojej autorskiej, ironicznej i prześmiewczej, wizji „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Kto widział w ubiegłym roku „Trzech muszkieterów” w ich wykonaniu, wie, o co chodzi…

Na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych jest też miejsce na sceniczne eksperymenty. Do tej kategorii można zaliczyć przedstawienie szczecińskiego Teatru Kana „Projekt: Matka”. Powstało ono na bazie tekstów polskich blogerek opisujących zmagania z trudami i radościami macierzyństwa. Nowością w tegorocznym programie są również dwa spektakle, które powstały przede wszystkim z myślą o młodych widzach: gimnazjalistach i licealistach. „Jak zostałam wiedźmą” Teatru Studio w Warszawie oraz „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Wrocławskiego Teatru Lalek to znakomite widowiska w doborowej obsadzie, trafiające zarówno do juniorów, jak też dojrzałej publiczności.

I jednych, i drugich serdecznie zapraszamy do teatru.

XXVI Gliwickie Spotkania Teatralne ruszają już 10 maja i potrwają do 17 maja. Zapraszamy!

gliwicki

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl